Eksploatacija prirodnih resursa u funkciji održivog razvoja
Authors
Mihajlović, Slavica
Blagojev, Marina
Contributors
Drobac, JelenaMatić Bujagić, Ivana
Sofijanić, Svetozar
Nastasić, Aleksandra
Đorđević, Nenad
Conference object (Published version)

Metadata
Show full item recordAbstract
Prirodni resursi su ograničeni i njihova nekontrolisana eksploatacija može imati
negativne posledice na životnu sredinu. Zbog toga je neophodno pronaći načine za njihovo održivo
korišćenje. Održivi razvoj je okvir za oblikovanje politika i strategija kontinualnog državnog i
socijalnog napretka, bez štete za okolinu i prirodne izvore bitne za ljudske delatnosti u budućnosti.
Jedan od modela kojim se reguliše održivo korišćenje je niz strategija i zakonskih regulativa koje
uređuju oblast eksploatacije prirodnih resursa i energije. Osnovni cilj je osigurati održivo
korišćenje prirodnih izvora kako na nacionalnom tako i na međunarodnom, globalnom, nivou.
Održivo korišćenje prirodnih resursa je u direktnoj vezi sa zaštitom životne sredine. Takođe,
očuvanje radne i životne sredine je povezano sa stepenom ekonomskog razvoja i nivoa edukacije
stanovništa o značaju zdrave životne sredine i načinu njenog očuvanja. Ubrzani tehnološki razvoj
dovodi do poboljšanja kvaliteta života u svim ...sferama ljudskih aktivnosti, ali paralelno sa tim
stvara se mogućnost veće degradacije životne sredine. Zbog toga je neophodno da se u okviru
ciljeva razvojne politike društva uvrste i pravilni kriterijumi koji će doprinositi održivom razvoju.
Samo na taj način doprinosimo očuvanju životne sredine i eliminisanju svih akcidentnih situacija
koje ugrožavaju ravnotežu prirodnih ekosistema.
Keywords:
prirodni resursi / održiv razvoj / zaštita životne sredine / natural resources / sustainable development / environmental protectionSource:
V naučno-stručni skup sa međunarodnim učešćem „Politehnika“, 2019, 188-192Publisher:
- Beograd : Beogradska politehnika
Funding / projects:
- Development of technological processes for obtaining of ecological materials based on nonmetallic minerals (RS-34013)
- Mechanochemistry treatment of low quality mineral raw materials (RS-34006)
Collections
Institution/Community
Institut za tehnologiju nuklearnih i drugih mineralnih sirovinaTY - CONF AU - Mihajlović, Slavica AU - Blagojev, Marina PY - 2019 UR - https://ritnms.itnms.ac.rs/handle/123456789/689 AB - Prirodni resursi su ograničeni i njihova nekontrolisana eksploatacija može imati negativne posledice na životnu sredinu. Zbog toga je neophodno pronaći načine za njihovo održivo korišćenje. Održivi razvoj je okvir za oblikovanje politika i strategija kontinualnog državnog i socijalnog napretka, bez štete za okolinu i prirodne izvore bitne za ljudske delatnosti u budućnosti. Jedan od modela kojim se reguliše održivo korišćenje je niz strategija i zakonskih regulativa koje uređuju oblast eksploatacije prirodnih resursa i energije. Osnovni cilj je osigurati održivo korišćenje prirodnih izvora kako na nacionalnom tako i na međunarodnom, globalnom, nivou. Održivo korišćenje prirodnih resursa je u direktnoj vezi sa zaštitom životne sredine. Takođe, očuvanje radne i životne sredine je povezano sa stepenom ekonomskog razvoja i nivoa edukacije stanovništa o značaju zdrave životne sredine i načinu njenog očuvanja. Ubrzani tehnološki razvoj dovodi do poboljšanja kvaliteta života u svim sferama ljudskih aktivnosti, ali paralelno sa tim stvara se mogućnost veće degradacije životne sredine. Zbog toga je neophodno da se u okviru ciljeva razvojne politike društva uvrste i pravilni kriterijumi koji će doprinositi održivom razvoju. Samo na taj način doprinosimo očuvanju životne sredine i eliminisanju svih akcidentnih situacija koje ugrožavaju ravnotežu prirodnih ekosistema. PB - Beograd : Beogradska politehnika C3 - V naučno-stručni skup sa međunarodnim učešćem „Politehnika“ T1 - Eksploatacija prirodnih resursa u funkciji održivog razvoja EP - 192 SP - 188 ER -
@conference{ author = "Mihajlović, Slavica and Blagojev, Marina", year = "2019", abstract = "Prirodni resursi su ograničeni i njihova nekontrolisana eksploatacija može imati negativne posledice na životnu sredinu. Zbog toga je neophodno pronaći načine za njihovo održivo korišćenje. Održivi razvoj je okvir za oblikovanje politika i strategija kontinualnog državnog i socijalnog napretka, bez štete za okolinu i prirodne izvore bitne za ljudske delatnosti u budućnosti. Jedan od modela kojim se reguliše održivo korišćenje je niz strategija i zakonskih regulativa koje uređuju oblast eksploatacije prirodnih resursa i energije. Osnovni cilj je osigurati održivo korišćenje prirodnih izvora kako na nacionalnom tako i na međunarodnom, globalnom, nivou. Održivo korišćenje prirodnih resursa je u direktnoj vezi sa zaštitom životne sredine. Takođe, očuvanje radne i životne sredine je povezano sa stepenom ekonomskog razvoja i nivoa edukacije stanovništa o značaju zdrave životne sredine i načinu njenog očuvanja. Ubrzani tehnološki razvoj dovodi do poboljšanja kvaliteta života u svim sferama ljudskih aktivnosti, ali paralelno sa tim stvara se mogućnost veće degradacije životne sredine. Zbog toga je neophodno da se u okviru ciljeva razvojne politike društva uvrste i pravilni kriterijumi koji će doprinositi održivom razvoju. Samo na taj način doprinosimo očuvanju životne sredine i eliminisanju svih akcidentnih situacija koje ugrožavaju ravnotežu prirodnih ekosistema.", publisher = "Beograd : Beogradska politehnika", journal = "V naučno-stručni skup sa međunarodnim učešćem „Politehnika“", title = "Eksploatacija prirodnih resursa u funkciji održivog razvoja", pages = "192-188" }
Mihajlović, S.,& Blagojev, M.. (2019). Eksploatacija prirodnih resursa u funkciji održivog razvoja. in V naučno-stručni skup sa međunarodnim učešćem „Politehnika“ Beograd : Beogradska politehnika., 188-192.
Mihajlović S, Blagojev M. Eksploatacija prirodnih resursa u funkciji održivog razvoja. in V naučno-stručni skup sa međunarodnim učešćem „Politehnika“. 2019;:188-192..
Mihajlović, Slavica, Blagojev, Marina, "Eksploatacija prirodnih resursa u funkciji održivog razvoja" in V naučno-stručni skup sa međunarodnim učešćem „Politehnika“ (2019):188-192.