Aktivnosti na smanjenju emisije gasova sa efektom staklene bašte
Activities in order to reduce gas emission with effect of greenhouse
Abstract
Zaštita životne sredine je izuzetno važana u svim zemljama i u direktnoj je vezi sa stepenom
ekonomskog razvoja i nivoa edukacije stanovništa o značaju zdrave životne sredine i načinu njenog
očuvanja. Ubrzani tehnološki razvoj dovodi do poboljšanja kvaliteta života u svim sferama ljudske
aktivnosti, ali paralelno sa tim stvara se mogućnost veće degradacije životne sredine. Zbog toga je
važno analizirati negativan uticaj svih primenjenih tehničko-tehnoloških procesa kao i elemente
kontrolisanog korišćenje prirodnih resursa i energije, kako bi se na vreme usvojila strategija i
definisale aktivnosti u cilju sprovođenja adekvatnih mera zaštite životne sredine. Jedan od od velikih
problema u zaštiti životne sredine je pojava emisije gasova sa efektom staklene bašte. Svetske
organizacije koje se bave zaštitom životne sredine pružaju veliki podsticaj za razvoj i stvaranje boljih,
inovativnijih održivih rešenja u građevinarstvu. Tako je jedan od prioriteta proizvođača cementa
pronala...ženje novih načina za daljim smanjenjem potrošnje energije i emisije CO2 koja je najveća u
fazi proizvodnje klinkera (proizvod procesa pečenja cementa prilikom spravljanja portland cementa).
Tako neprekidno nastaju nova rešenja koja smanjuju količinu klinkera dok u isto vreme potenciraju
upotrebu alternativnih materijala. Materijali koji mogu zameniti upotrebu cementa (supplementary
cementitious materials- SCM), kao i mešavine cementa nude prednosti u boljim karakteristikama i
održivosti za one koji grade i one koji koriste građevine svih vrsta. Prednosti su, ne samo u
dugotrajnijem betonu boljeg kvaliteta, već i u manjoj potrošnji energije i emisije gasova sa efektom
staklene bašte.
Keywords:
emisija CO2 / održivi razvoj / zaštita životne sredine / CO2 emission / sustainable development / environmental protectionSource:
X Simpozijum sa međunarodnim učešćem „Rudarstvo 2019“, 2019, 49-56Publisher:
- Beograd : Institut za tehnologiju nuklearnih i drugih mineralnih sirovina
Funding / projects:
- Development of technological processes for obtaining of ecological materials based on nonmetallic minerals (RS-34013)
- Mechanochemistry treatment of low quality mineral raw materials (RS-34006)
Collections
Institution/Community
Institut za tehnologiju nuklearnih i drugih mineralnih sirovinaTY - CONF AU - Mihajlović, Slavica AU - Blagojev, Marina AU - Sekulić, Živko PY - 2019 UR - https://ritnms.itnms.ac.rs/handle/123456789/688 AB - Zaštita životne sredine je izuzetno važana u svim zemljama i u direktnoj je vezi sa stepenom ekonomskog razvoja i nivoa edukacije stanovništa o značaju zdrave životne sredine i načinu njenog očuvanja. Ubrzani tehnološki razvoj dovodi do poboljšanja kvaliteta života u svim sferama ljudske aktivnosti, ali paralelno sa tim stvara se mogućnost veće degradacije životne sredine. Zbog toga je važno analizirati negativan uticaj svih primenjenih tehničko-tehnoloških procesa kao i elemente kontrolisanog korišćenje prirodnih resursa i energije, kako bi se na vreme usvojila strategija i definisale aktivnosti u cilju sprovođenja adekvatnih mera zaštite životne sredine. Jedan od od velikih problema u zaštiti životne sredine je pojava emisije gasova sa efektom staklene bašte. Svetske organizacije koje se bave zaštitom životne sredine pružaju veliki podsticaj za razvoj i stvaranje boljih, inovativnijih održivih rešenja u građevinarstvu. Tako je jedan od prioriteta proizvođača cementa pronalaženje novih načina za daljim smanjenjem potrošnje energije i emisije CO2 koja je najveća u fazi proizvodnje klinkera (proizvod procesa pečenja cementa prilikom spravljanja portland cementa). Tako neprekidno nastaju nova rešenja koja smanjuju količinu klinkera dok u isto vreme potenciraju upotrebu alternativnih materijala. Materijali koji mogu zameniti upotrebu cementa (supplementary cementitious materials- SCM), kao i mešavine cementa nude prednosti u boljim karakteristikama i održivosti za one koji grade i one koji koriste građevine svih vrsta. Prednosti su, ne samo u dugotrajnijem betonu boljeg kvaliteta, već i u manjoj potrošnji energije i emisije gasova sa efektom staklene bašte. PB - Beograd : Institut za tehnologiju nuklearnih i drugih mineralnih sirovina C3 - X Simpozijum sa međunarodnim učešćem „Rudarstvo 2019“ T1 - Aktivnosti na smanjenju emisije gasova sa efektom staklene bašte T1 - Activities in order to reduce gas emission with effect of greenhouse EP - 56 SP - 49 ER -
@conference{ author = "Mihajlović, Slavica and Blagojev, Marina and Sekulić, Živko", year = "2019", abstract = "Zaštita životne sredine je izuzetno važana u svim zemljama i u direktnoj je vezi sa stepenom ekonomskog razvoja i nivoa edukacije stanovništa o značaju zdrave životne sredine i načinu njenog očuvanja. Ubrzani tehnološki razvoj dovodi do poboljšanja kvaliteta života u svim sferama ljudske aktivnosti, ali paralelno sa tim stvara se mogućnost veće degradacije životne sredine. Zbog toga je važno analizirati negativan uticaj svih primenjenih tehničko-tehnoloških procesa kao i elemente kontrolisanog korišćenje prirodnih resursa i energije, kako bi se na vreme usvojila strategija i definisale aktivnosti u cilju sprovođenja adekvatnih mera zaštite životne sredine. Jedan od od velikih problema u zaštiti životne sredine je pojava emisije gasova sa efektom staklene bašte. Svetske organizacije koje se bave zaštitom životne sredine pružaju veliki podsticaj za razvoj i stvaranje boljih, inovativnijih održivih rešenja u građevinarstvu. Tako je jedan od prioriteta proizvođača cementa pronalaženje novih načina za daljim smanjenjem potrošnje energije i emisije CO2 koja je najveća u fazi proizvodnje klinkera (proizvod procesa pečenja cementa prilikom spravljanja portland cementa). Tako neprekidno nastaju nova rešenja koja smanjuju količinu klinkera dok u isto vreme potenciraju upotrebu alternativnih materijala. Materijali koji mogu zameniti upotrebu cementa (supplementary cementitious materials- SCM), kao i mešavine cementa nude prednosti u boljim karakteristikama i održivosti za one koji grade i one koji koriste građevine svih vrsta. Prednosti su, ne samo u dugotrajnijem betonu boljeg kvaliteta, već i u manjoj potrošnji energije i emisije gasova sa efektom staklene bašte.", publisher = "Beograd : Institut za tehnologiju nuklearnih i drugih mineralnih sirovina", journal = "X Simpozijum sa međunarodnim učešćem „Rudarstvo 2019“", title = "Aktivnosti na smanjenju emisije gasova sa efektom staklene bašte, Activities in order to reduce gas emission with effect of greenhouse", pages = "56-49" }
Mihajlović, S., Blagojev, M.,& Sekulić, Ž.. (2019). Aktivnosti na smanjenju emisije gasova sa efektom staklene bašte. in X Simpozijum sa međunarodnim učešćem „Rudarstvo 2019“ Beograd : Institut za tehnologiju nuklearnih i drugih mineralnih sirovina., 49-56.
Mihajlović S, Blagojev M, Sekulić Ž. Aktivnosti na smanjenju emisije gasova sa efektom staklene bašte. in X Simpozijum sa međunarodnim učešćem „Rudarstvo 2019“. 2019;:49-56..
Mihajlović, Slavica, Blagojev, Marina, Sekulić, Živko, "Aktivnosti na smanjenju emisije gasova sa efektom staklene bašte" in X Simpozijum sa međunarodnim učešćem „Rudarstvo 2019“ (2019):49-56.