Postupak solidifikacije i stabilizacije teških metala iz otpadnih rudničkih voda adsorbovanih na peletama letećeg pepela u ekološki prihvatljiv građevinski materijal
Authorized Users Only
2020
Authors
Martinović, SanjaVlahović, Milica

Volkov Husović, Tatjana

Savić, Aleksandar

Milićević, Sonja

Jovanović, Vladimir

Đorđević, Nataša

Patent (Published version)

Metadata
Show full item recordAbstract
Stabilizacija teških metala, posebno bakra, iz kiselih otpadnih rudničkih voda izvodi se njihovom solidifikacijom u sumpor polimerni beton kao ekološki prihvatljiv građevinski materijal. Postupak se izvodi tako što se u reakcionom sudu agregat u količini od 56 mas. % zagreva na 160 °C. Zatim se dodaje 5 mas. % letećegpepela iz termoelektrane kao filera i 6 mas. % peleta letećeg pepela sa adsorbovanim teškim metalima iz rudničkih voda. Homogenizovanoj čvrstoj mešavini dodaje se 33 mas. % rastopa elementarnog i modifikovanog sumpora, tzv. sumpor modifikovanog veziva u masenom odnosu 98,2 % elementarnog sumpora i 1,8 % modifikovanog sumpora. Modifikovani sumpor dobijen je mešanjem elementarnog sumpora kao nus-proizvoda iz rafinacije nafte sa diciklopentadienom, na temperaturi od 132-141 °C. Nakon homogenizacije u trajanju od 2 do 5 minuta, dobijena mešavina izliva se u kalupe prethodno zagrejane na 120 °C i vibrira 10 sekundi. Površina ovako dobijene sumpor polimerne betonske mešavine se ...izravna i ostavi da očvrsne u kalupu na sobnoj temperaturi. Nakon 3 časa očvršćavanja uzorci se vade iz kalupa i neguju na sobnoj temperaturi tokom 24 časa. Dobijeni materijal je nakon ispitivanja pokazao zadovoljavajuće karakteristike potrebne za sve oblasti primene konvencionalnih betona. Ovim postupkom eliminisani su teški metali iz otpadnih rudničkih voda, korišćeni su industrijski nus-proizvodi (leteći pepeo i sumpor), čime su smanjene njihove deponije dok dobijeni materijal ne dovodi do sekundarnog zagađenja životne i stoga se smatra ekološki prihvatljivim.
Keywords:
teški metali / otpadne vode / zagađenje životne sredineSource:
Zavod za intelektualnu svojinu, 2020Publisher:
- Beograd : Univerzitet u Beogradu, Institut za hemiju, tehnologiju i metalurgiju
Funding / projects:
- Ministry of Education, Science and Technological Development, Republic of Serbia, Grant no. 200026 (University of Belgrade, Institute of Chemistry, Technology and Metallurgy - IChTM) (RS-200026)
- Ministry of Education, Science and Technological Development, Republic of Serbia, Grant no. 200023 (Institute of Technology of Nuclear and Other Mineral Row Materials - ITNMS, Belgrade) (RS-200023)
- Ministry of Education, Science and Technological Development, Republic of Serbia, Grant no. 200135 (University of Belgrade, Faculty of Technology and Metallurgy) (RS-200135)
Collections
Institution/Community
Institut za tehnologiju nuklearnih i drugih mineralnih sirovinaTY - PAT AU - Martinović, Sanja AU - Vlahović, Milica AU - Volkov Husović, Tatjana AU - Savić, Aleksandar AU - Milićević, Sonja AU - Jovanović, Vladimir AU - Đorđević, Nataša PY - 2020 UR - https://ritnms.itnms.ac.rs/handle/123456789/1149 AB - Stabilizacija teških metala, posebno bakra, iz kiselih otpadnih rudničkih voda izvodi se njihovom solidifikacijom u sumpor polimerni beton kao ekološki prihvatljiv građevinski materijal. Postupak se izvodi tako što se u reakcionom sudu agregat u količini od 56 mas. % zagreva na 160 °C. Zatim se dodaje 5 mas. % letećegpepela iz termoelektrane kao filera i 6 mas. % peleta letećeg pepela sa adsorbovanim teškim metalima iz rudničkih voda. Homogenizovanoj čvrstoj mešavini dodaje se 33 mas. % rastopa elementarnog i modifikovanog sumpora, tzv. sumpor modifikovanog veziva u masenom odnosu 98,2 % elementarnog sumpora i 1,8 % modifikovanog sumpora. Modifikovani sumpor dobijen je mešanjem elementarnog sumpora kao nus-proizvoda iz rafinacije nafte sa diciklopentadienom, na temperaturi od 132-141 °C. Nakon homogenizacije u trajanju od 2 do 5 minuta, dobijena mešavina izliva se u kalupe prethodno zagrejane na 120 °C i vibrira 10 sekundi. Površina ovako dobijene sumpor polimerne betonske mešavine se izravna i ostavi da očvrsne u kalupu na sobnoj temperaturi. Nakon 3 časa očvršćavanja uzorci se vade iz kalupa i neguju na sobnoj temperaturi tokom 24 časa. Dobijeni materijal je nakon ispitivanja pokazao zadovoljavajuće karakteristike potrebne za sve oblasti primene konvencionalnih betona. Ovim postupkom eliminisani su teški metali iz otpadnih rudničkih voda, korišćeni su industrijski nus-proizvodi (leteći pepeo i sumpor), čime su smanjene njihove deponije dok dobijeni materijal ne dovodi do sekundarnog zagađenja životne i stoga se smatra ekološki prihvatljivim. PB - Beograd : Univerzitet u Beogradu, Institut za hemiju, tehnologiju i metalurgiju T2 - Zavod za intelektualnu svojinu T1 - Postupak solidifikacije i stabilizacije teških metala iz otpadnih rudničkih voda adsorbovanih na peletama letećeg pepela u ekološki prihvatljiv građevinski materijal ER -
@misc{ author = "Martinović, Sanja and Vlahović, Milica and Volkov Husović, Tatjana and Savić, Aleksandar and Milićević, Sonja and Jovanović, Vladimir and Đorđević, Nataša", year = "2020", abstract = "Stabilizacija teških metala, posebno bakra, iz kiselih otpadnih rudničkih voda izvodi se njihovom solidifikacijom u sumpor polimerni beton kao ekološki prihvatljiv građevinski materijal. Postupak se izvodi tako što se u reakcionom sudu agregat u količini od 56 mas. % zagreva na 160 °C. Zatim se dodaje 5 mas. % letećegpepela iz termoelektrane kao filera i 6 mas. % peleta letećeg pepela sa adsorbovanim teškim metalima iz rudničkih voda. Homogenizovanoj čvrstoj mešavini dodaje se 33 mas. % rastopa elementarnog i modifikovanog sumpora, tzv. sumpor modifikovanog veziva u masenom odnosu 98,2 % elementarnog sumpora i 1,8 % modifikovanog sumpora. Modifikovani sumpor dobijen je mešanjem elementarnog sumpora kao nus-proizvoda iz rafinacije nafte sa diciklopentadienom, na temperaturi od 132-141 °C. Nakon homogenizacije u trajanju od 2 do 5 minuta, dobijena mešavina izliva se u kalupe prethodno zagrejane na 120 °C i vibrira 10 sekundi. Površina ovako dobijene sumpor polimerne betonske mešavine se izravna i ostavi da očvrsne u kalupu na sobnoj temperaturi. Nakon 3 časa očvršćavanja uzorci se vade iz kalupa i neguju na sobnoj temperaturi tokom 24 časa. Dobijeni materijal je nakon ispitivanja pokazao zadovoljavajuće karakteristike potrebne za sve oblasti primene konvencionalnih betona. Ovim postupkom eliminisani su teški metali iz otpadnih rudničkih voda, korišćeni su industrijski nus-proizvodi (leteći pepeo i sumpor), čime su smanjene njihove deponije dok dobijeni materijal ne dovodi do sekundarnog zagađenja životne i stoga se smatra ekološki prihvatljivim.", publisher = "Beograd : Univerzitet u Beogradu, Institut za hemiju, tehnologiju i metalurgiju", journal = "Zavod za intelektualnu svojinu", title = "Postupak solidifikacije i stabilizacije teških metala iz otpadnih rudničkih voda adsorbovanih na peletama letećeg pepela u ekološki prihvatljiv građevinski materijal" }
Martinović, S., Vlahović, M., Volkov Husović, T., Savić, A., Milićević, S., Jovanović, V.,& Đorđević, N.. (2020). Postupak solidifikacije i stabilizacije teških metala iz otpadnih rudničkih voda adsorbovanih na peletama letećeg pepela u ekološki prihvatljiv građevinski materijal. in Zavod za intelektualnu svojinu Beograd : Univerzitet u Beogradu, Institut za hemiju, tehnologiju i metalurgiju..
Martinović S, Vlahović M, Volkov Husović T, Savić A, Milićević S, Jovanović V, Đorđević N. Postupak solidifikacije i stabilizacije teških metala iz otpadnih rudničkih voda adsorbovanih na peletama letećeg pepela u ekološki prihvatljiv građevinski materijal. in Zavod za intelektualnu svojinu. 2020;..
Martinović, Sanja, Vlahović, Milica, Volkov Husović, Tatjana, Savić, Aleksandar, Milićević, Sonja, Jovanović, Vladimir, Đorđević, Nataša, "Postupak solidifikacije i stabilizacije teških metala iz otpadnih rudničkih voda adsorbovanih na peletama letećeg pepela u ekološki prihvatljiv građevinski materijal" in Zavod za intelektualnu svojinu (2020).